Bywa, że pomimo orzeczenia rozwodu małżonkowie w trakcie postępowania rozwodowego jak również przynajmniej w jakiś czas po wydaniu wyroku, z uwagi na sytuację materialną, życiową wciąż muszą ze sobą mieszkać. Ustawodawca przewidując taka sytuację zobowiązał sąd do orzekania z urzędu o sposobie korzystania przez nich z mieszkania. Obowiązek taki zachodzi w sytuacji gdy nie doszło do:
Sąd rozstrzyga o korzystaniu z każdego mieszkania które pozostaje do dyspozycji małżonków, niezależnie od tego, jakie mają do niego prawo – a więc bez względu na to czy zamieszkują w nim jako właściciele, czy na podstawie spółdzielczego prawa do lokalu, czy nawet umowy najmu, podnajmu czy użyczenia. Warunkiem jest tu faktyczne zamieszkiwanie w mieszkaniu w chwili orzekania rozwodu.
Obowiązek orzeczenia o sposobie korzystania z mieszkania powstaje również niezależnie od tego kto posiada tytuł prawny do mieszkania, a więc czy mają go obydwoje małżonkowie czy tylko jedno z nich. Sąd nie będzie natomiast orzekał o sposobie korzystania z mieszkania do którego prawa nie ma żadne z małżonków gdy np. małżonkowie zamieszkują u innych osób (np. teściów).
Strony oczywiście mogą się porozumieć między sobą co do sposobu korzystania z mieszkania, ale sąd nie jest tym porozumieniem związany i powinien orzec w tym zakresie jeśli jedno z małżonków kwestionuje porozumienie lub jeśli uzna, że sposób korzystania z mieszkania przez nich ustalony jest niewłaściwy, niesprawiedliwy z uwagi na interes dzieci i małżonka pod władzą rodzicielską i opieką którego dzieci pozostają.
Samo orzeczenie przez sąd o sposobie korzystania z mieszkania wspólnego polega zazwyczaj na fizycznym rozdzieleniu między małżonków konkretnych pomieszczeń w mieszkaniu z uwzględnieniem części wspólnych takich jak kuchnia, łazienka, toaleta. Sąd konkretyzuje które pomieszczenia są do wyłącznego korzystania przez każdego z małżonków, a które pozostają we wspólnym używaniu. Prócz tego sąd, jeśli będzie miał uzasadnione przesłanki do tego żeby uznać, że jeden z małżonków może nie stosować się do wskazanych ustaleń, może w wyroku wskazać nakazy i zakazy które ochronią drugiego małżonka.
A co w sytuacji gdy w mieszkaniu zamieszkują osoby trzecie?
I na koniec jeszcze kilka ważnych zasad dotyczących kwestii mieszkaniowych rozwodzących się małżonków:
Zobacz też: Eksmisja małżonka w wyroku rozwodowym
Prawnik Wrocław, alimenty Wrocław - potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z nami!
Posted in: Rozwód i separacjaOne Response to “Korzystanie ze wspólnego mieszkania w trakcie rozwodu”
Pewnie jeden z lepszych artykułów moim zdaniem. Dzięki wielkie i czekam z niecierpliwością niecierpliwie na więcej.